Odwiedź bezpłatną wystawę EkoEksperymentarium o ekologii na co dzień!
Poznaj proste sposoby jak być eko w domu. Eksperymentuj i sprawdzaj, jak małymi krokami możesz zmieniać świat. Wkróyce możesz nas odwiedzić z klasą lub rodziną w Pacanowie.
Aktualnie jesteśmy tu:
Centrum Bajki w Pacanowie
ul. Kornela Makuszyńskiego 1
28-133 Pacanów
Wstęp bezpłatny!
Godziny otwarcia wystawy:
Wt.-Nd. 9:00 – 16:00 – dostępne zwiedzanie dla wszystkich
Wt.-Nd. 9:00 – 13:30 – możliwe zapisy grup (uczniów, seniorów) na oprowadzanie z animatorem
Termin:
od 4 grudnia 2024 r.
do 22 grudnia 2024 r.
Kontakt:
Katarzyna Nurek
Kierownik Działu Animacji i Rozwoju Turystyki
katarzyna.nurek@centrumbajki.pl
tel. 573-785-491
Zapisz klasę na naszą wystawę w Pacanowie
Wypełnij formularz zapisu: wybierz termin i uzupełnij niezbędne dla nas informacje. Do zobaczenia na wystawie!
Partnerzy tej odsłony wystawy
Wystawę EkoEksperymentarium w Centrum Bajki w Pacanowie sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU. Autorem wystawy jest Fundacja Mamy Projekt. Projekt powstał i jest dostępny zupełnie bezpłatnie dzięki wsparciu finansowemu Partnerów i Sponsorów. Są to instytucje i firmy, które działają na rzecz środowiska i klimatu wdrażając nowoczesne rozwiązania w zakresie ekologii i propagując przyjazny środowisku tryb życia.
Wystawa EkoEksperymentarium w skrócie
Co to jest?
To interaktywna wystawa z instalacjami do rozwiązywania zadań. Pokazują one proste, sprawdzone sposoby na działania proklimatyczne, które można podejmować na co dzień w różnych domowych pomieszczeniach. Przekonujemy, że małe działania mają sens!
Dla kogo?
Wystawa skierowana jest głównie do grup zorganizowanych (dni powszednie w godzinach zajęć) a zwłaszcza do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych), ale zapraszamy też rodziny, młodzież i seniorów. Zwiedzanie indywidualne możliwe jest w wyznaczonych godzinach.
Jakie tematy?
W salonie szukamy sposobów na oszczędzanie energii, w łazience dbamy o każdą kroplę wody, w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie zero waste, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć mniej. Jest też przedpokój skąd planujemy wyjście na ekozakupy.
Jak się przygotować?
Zwiedzanie jest bezpłatne! Jeśli wystawa jest aktualnie w Twoim mieście - po prostu zapisz swoją grupę lub klasę uzupełniając w formularzu niezbędne dla nas informacje. Do zobaczenia w wybranym przez Was terminie!
ZAPISZ GRUPĘ
Ile to zajmie?
Zwiedzanie wystawy tematu zajmuje około 45 minut. Przez cały czas będzie Wam towarzyszył edukator, który podpowie jak korzystać z instalacji. Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w dokumencie FAQ w naszej stopce.
SPRAWDŹ FAQ
Dlaczego warto?
Zabawa i doświadczanie motywują do nauki, a dzięki działaniom odnoszącym się do codzienności, dzieci mogą poczuć sprawczość. Wystawę uzupełniają też gry online dla dzieci oraz elekcje dla mlodzieży. Śledź nasze social media by być na bieżąco z bezpłatnymi projektami do ekoedukacji!
ŚLEDŹ NASZEGO FACEBOOKA
Sprawdź gdzie byliśmy i dokąd się wybieramy!
Teraz
Wkrótce
Wcześniej
Kto za tym stoi?
Mamy Projekt to kolektyw tworzący portale e-learningowe, gry, wystawy, webinary, konkursy i video. Łączymy wiedzę z podstawy programowej z zadaniami rozwijającymi kompetencje przyszłości, pomagając nauczycielom włączać innowacje, metodę STEAM czy TiK do swoich zajęć.
Nasi eksperci
Wszystkie nasze projekty realizowane są w multidyscyplinarnych zespołach we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin, artystami i przyszłymi odbiorcami.
Paweł Szlotawa
Ilustrator i projektant graficzny
Pracownia Gdyby
Studio Architektoniczne
Grupa Czapla
Wykonawcy
Joanna Kurkiewicz, Natalia Orbaczewska
Producentki
Do tej pory zaufali nam
Partnerzy, którzy wspólorganizowali z nami kolejne odsłony wystawy.
Archicom
Aquanet
Echo Investment
Dobry Klimat
Interzero
Industria
IKEA
KZK GOP
PGO sp.z.o.o.
Skanska
Śnieżka
VEOLIA
Fundacja ING Dzieciom
Fundacja LeLLek Pomaga
Fundacja Kaganek
Fundacja Veolia Polska
BWA Wrocław
COP24 Katowice
Instytut Designu w Kielcach
Łódź Brama Miasta
Muzeum Miasta Gdyni
Muzeum Warszawy
Punkt 11 Bielsko-Biała
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
UM Bielsko-Biała
UM Gdynia
UM Katowice
UM Kielce
UM Kraków
UM Łódź
UM Opole
UM Poznań
UM Wałbrzych
UM Wrocław
Zielony Wrocław
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Baza wiedzy i pomysłów na ekoedukację
Gamifikacja w edukacji
Jak zaangażować uczniów w prowadzone zajęcia? Nastolatkowie zaznajomieni z najnowszymi osiągnięciami techniki, ze smartfonami przyrośniętymi do dłoni to chyba najtrudniejsza do animacji grupa. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne metody edukacyjne - gamifikacja i grywalizacja.
Jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych?
W obliczu coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych i poruszania tego problemu w przestrzeni publicznej, dzieci zaczynają zadawać nam pytania dotyczące losów planety i oczekują wyjaśnień. Oto kilka pomysłów na to, jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych.
Dzień Ziemi na co dzień – nie tylko od święta!
Dzień Ziemi to świetna okazja do rozmów o klimacie. Warto wykorzystać ten szczególny dzień do pomyślenia o planecie i o tym co każdy z nas może dla niej zrobić, zmieniając swoje nawyki na eko.
Pierwszy dzień wiosny – 5 kreatywnych pomysłów na ekologiczne zajęcia!
Pierwszy Dzień Wiosny to doskonały moment, aby wraz z dziećmi odkrywać uroki przyrody. Niestety tradycyjne topienie lub palenie marzanny to niekoniecznie zwyczaj sprzyjający środowisku. Poznaj 5 ekologicznych sposobów obchodzenia 21 marca!
Zbieramy dla was najciekawsze ekoporady, wskazówki, jak być eko, jak rozmawiać o ekologii z dziećmi i jak je tym tematem zaciekawić. Sprawdźcie!
Stwórzmy coś wspólnie!
Natalia Orbaczewska
Chcesz zaprosić do swojej instytucji lub przestrzeni wystawę edukacyjną EkoEksperymentarium? A może rozważasz, by zostać naszym Partnerem albo masz inny pomysł na współpracę? Poznajmy się i porozmawiajmy!
Małgosia Żmijska
Masz pomysł na wartościowe działania CSR i ESG Twojej firmy lub właśnie go szukasz? Chcesz stawiać na ambitne, zasięgowe projekty i stać się liderem nowoczesnej edukacji ekologicznej? Poznajmy się i porozmawiajmy o wspólnych projektach przydatnych w raportowaniu ESG!