Scrollowane ekolekcje online: wybierz interesujący Cię temat i sprawdź!
Czy scrollując ekran uchronisz świat przed katastrofą klimatyczną? Pewnie nie, ale dowiesz się jak można to zrobić. Wybierz interesujący Cię temat i sprawdź!
Woda
Co to jest ślad wodny i czy Ciebie dotyczy? W jaki sposób ludzie zaburzyli naturalny obieg wody i jak to możliwe, że grozi to zarówno suszami jak i powodziami? Po co są ażurowe płyty na parkingach, dlaczego coraz rzadziej kosi się w mieście trawniki i jak oszczędzać tysiące litrów wody robiąc zakupy? Kliknij i sprawdź!
Ślad węglowy
Co to są gazy cieplarniane i kto puszcza ich najwięcej? ;) Jaki ma to związek z ludźmi i co możemy zrobić aby zatrzymać katastrofę klimatyczną? Czy paliwa kopalne mają przyszłość i dlaczego tak trudno z nich zrezygnować? Dowiedz się więcej!
Energia
Jakie są rodzaje i źródła energii? Jak dużo jej potrzebujemy i dlaczego wciąż drożeje? W jaki sposób możemy ją oszczędzać? Czy są alternatywy dla paliw kopalnych i OZE? Sprawdź fakty!
Internet
Wiemy po co nam internet, ale jak on właściwie działa? W czym nam pomaga a w czym przeszkadza? A czy ma też swój wpływ na środowisko? Ile kartek A4 zająłby cały wydrukowany Internet i jak zrobić sobie cyfrowy detox? Scrolluj i odkrywaj!
Język polski
Jak fake newsy, greenwashing, clickbaity i próbują Cię wpuścić w maliny? Czym się różni dezinformacja, propaganda i nowomowa? Kliknij i przeprowadź swoje własne dochodzenie!
Gospodarka cyrkularna
Czy produkując rzeczy i zużywając zasoby naturalne w tym tempie niedługo zużyjemy cała naszą planetę i będziemy musieli przenieść się na inną? Jak temu zapobiec? Sposobów jest całkiem sporo! Kliknij i dowiedz się co można zrobić!
EkoEksperymentarium to więcej niż online!
Zapisz się i pobierz dodatkowe materiały
Zostaw nam maila, a wyślemy Ci scenariusze do każdej z dostępnych lekcji oraz dodatkowe materiały edukacyjne.
Zapisz się do newslettera
Wypełnij ankietę, by otrzymać certyfikat
Wypełnij formularz ankiety po skorzystaniu z EkoEksperymentarium, a prześlemy Ci imienny certyfikat. Może Ci się on przydać do awansu zawodowego i potwierdzenia realizacji innowacji pedagogicznej.
Wypełnij formularz
Obserwuj nas i dołącz do grupy
Połub nasz fanpage na Facebooku, by być na bieżąco i dołącz do grupy Ekoedukatorzy, gdzie wymieniamy się wskazówkami i pomysłami.
OBSERWUJ NAS NA FB
Zapisz się do newslettera
Po wypełnieniu formularza otrzymasz od nas scenariusze lekcji, które będą dla Ciebie wsparciem w wykorzystaniu platformy podczas zajęć. Znajdziesz tam również dodatkowe materiały edukacyjne. Będziemy Cię też informować o nowych lekcjach, grach i konkursach dla szkół.
EkoEksperymentarium w skrócie
Co to jest?
To lekcje online w postaci dynamicznych stron internetowych wypełnionych rzetelnymi treściami przedstawionymi w atrakcyjny, lekki i interaktywny sposób: materiały video, gry, komiksy, memy (i słodkie zwierzątka). Pomagają nauczycielom włączyć treści ekologiczne w realizację podstawy programowej!
Dla kogo?
Treści stworzono z myślą o młodzieży. Mogą służyć do rozwijania kompetencji przyszłości i realizacji podstawy programowej w klasach 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. W lekcjach znajdują się odwołania do wiedzy z przedmiotów przyrodniczych, ścisłych i humanistycznych.
Jakie tematy?
Przybliżamy tematykę celów zrównoważonego rozwoju i ekologii na przykładzie: wody, śladu węglowego, energii, internetu, języka i cyrkularności. Umieszczamy te tematy w szerszym kontekście rozwijając KOMPETENCJE, m.in.: krytycznego myślenia, aktywnego uczenia i dostrzegania powiązań.
Jak się przygotować?
Lekcje działają bezpłatnie i bez logowania – wystarczy wybrać temat i zacząć! Zalecamy przeglądanie stron na komputerze, tablecie lub ekranie multimedialnym w szkole i w domu. Jeśli grafiki są “rozsypane” warto dostosować rozdzielczość do Twojego urządzenia klawiszami: Ctrl+ lub Ctrl- aż efekt będzie satysfakcjonujący.
Ile to zajmie?
Realizacja jednego tematu zajmuje około 45 minut. Każdej lekcji towarzyszy skrypt, stanowiący pomoc dla nauczyciela w prowadzeniu zajęć i dodatkowe materiały. Można je otrzymać po zapisaniu się do NEWSLETTERA.
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Dlaczego warto?
Lekka i interaktywna formuła ułatwia młodzieży przyswajanie trudnych tematów a elementy grywalizacji motywują do zdobywania wiedzy. Nauczyciele po wypełnieniu ANKIETY otrzymują CERTYFIKAT przydatny do wykazania, że włączają innowacje, metodę STEAM i TiK do zajęć.
WYPEŁNIJ ANKIETĘ
Dziękujemy Partnerom!
Projekt powstał i jest dostępny zupełnie bezpłatnie dzięki wsparciu finansowemu Partnerów i Sponsorów. Są to instytucje i firmy, które działają na rzecz środowiska i klimatu wdrażając nowoczesne rozwiązania w zakresie ekologii i propagując przyjazny środowisku tryb życia.
Kto za tym stoi?
Mamy Projekt to kolektyw tworzący portale e-learningowe, gry, wystawy, webinary, konkursy i video. Łączymy wiedzę z podstawy programowej z zadaniami rozwijającymi kompetencje przyszłości, pomagając nauczycielom włączać innowacje, metodę STEAM czy TiK do swoich zajęć.
Nasi eksperci
Wszystkie nasze projekty realizowane są w multidyscyplinarnych zespołach we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin, artystami i przyszłymi odbiorcami.
dr Sebastian Szklarek
Ekolog i hydrolog z PAN
dr Przemysław Poszwa
Ekolog, autor bloga eko-logicznie.com
Agnieszka Kubica, Agnieszka Halicka
Edukatorki i programistki Genially
Bogusia Mikołajczyk
Nauczycielka, Superbelferka, autorka bloga Biologus Designans
Marta Szymczyk
Pedagożka, psycholożka, nauczycielka etyki
Aneta Korycińska
Pedagożka, nauczycielka języka polskiego, oligofrenopedagożka, autorka bloga Baba od polskiego.
Justyna Osiecka
Projektantka graficzna i ilustratorka
Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog
Specjaliści w budowaniu cyfrowych kompetencji
Baza wiedzy i pomysłów na ekoedukację
Gamifikacja w edukacji
Jak zaangażować uczniów w prowadzone zajęcia? Nastolatkowie zaznajomieni z najnowszymi osiągnięciami techniki, ze smartfonami przyrośniętymi do dłoni to chyba najtrudniejsza do animacji grupa. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne metody edukacyjne - gamifikacja i grywalizacja.
Jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych?
W obliczu coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych i poruszania tego problemu w przestrzeni publicznej, dzieci zaczynają zadawać nam pytania dotyczące losów planety i oczekują wyjaśnień. Oto kilka pomysłów na to, jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych.
Dzień Ziemi na co dzień – nie tylko od święta!
Dzień Ziemi to świetna okazja do rozmów o klimacie. Warto wykorzystać ten szczególny dzień do pomyślenia o planecie i o tym co każdy z nas może dla niej zrobić, zmieniając swoje nawyki na eko.
Pierwszy dzień wiosny – 5 kreatywnych pomysłów na ekologiczne zajęcia!
Pierwszy Dzień Wiosny to doskonały moment, aby wraz z dziećmi odkrywać uroki przyrody. Niestety tradycyjne topienie lub palenie marzanny to niekoniecznie zwyczaj sprzyjający środowisku. Poznaj 5 ekologicznych sposobów obchodzenia 21 marca!
Zbieramy dla was najciekawsze ekoporady, wskazówki, jak być eko, jak rozmawiać o ekologii z dziećmi i jak je tym tematem zaciekawić. Sprawdźcie!
Stwórzmy coś wspólnie!
Agnieszka Čelik
Korzystasz z naszych narzędzi do ekoedukacji i masz pytania? Chcesz podzielić się wiedzą i spostrzeżeniami lub masz pomysł na ciekawą współpracę związaną z naszymi projektami edukacyjnymi? Poznajmy się i porozmawiajmy!
Małgosia Żmijska
Masz pomysł na wartościowe działania CSR i ESG Twojej firmy lub właśnie go szukasz? Chcesz stawiać na ambitne, zasięgowe projekty i stać się liderem nowoczesnej edukacji ekologicznej? Poznajmy się i porozmawiajmy o wspólnych projektach przydatnych w raportowaniu ESG!