Pierwszy dzień wiosny – 5 kreatywnych pomysłów na ekologiczne zajęcia!
W związku z tym coraz częściej zaczynamy poszukiwać alternatywnych sposobów obchodzenia 21 marca, które są bardziej przyjazne dla otoczenia. My postawiliśmy na aktywności, które nie tylko budują związki dzieci z naturą, a co za tym idzie kształtują ich świadomość w tym zakresie, ale także rozwijają kreatywność czy wyobraźnię.
Wybierzcie się na spacer po okolicy, parku lub pobliskim lesie i zwracajcie uwagę na oznaki budzącej się przyrody. Obserwujcie pąki na drzewach, kiełkujące rośliny, śpiew ptaków i inne znaki wiosny. Zachęcajcie dzieci do zadawania pytań i dzielenia się spostrzeżeniami. Możecie również skorzystać z ekoporad z EkoEksperymentarium.
Na wiosenny spacer zabierzcie ze sobą kredki, ołówki i bloki rysunkowe. Wybierzcie rośliny, które zdradzają najwięcej oznak nadchodzącej wiosny i zapamiętajcie jak najwięcej szczegółów. Odejdźcie i postarajcie się odtworzyć na papierze z pamięci wybrane rośliny najdokładniej jak potraficie. Możecie kilkukrotnie obejrzeć daną roślinę, ale pamiętajcie, żeby rysować ją z pamięci. Nie chodzi o perfekcyjne rysunki, ale o rozwijanie umiejętności obserwacji, kreatywności i o dobrą zabawę.
Zabierzcie miękką kredkę i kartkę papieru, a następnie podejdźcie do drzewa. Połóżcie kartkę na pniu i delikatnie pocierajcie kredką po korze, aby uzyskać odcisk jego tekstury. To świetny sposób na zapoznanie dzieci z różnorodnością struktury drzew oraz pobudzenie ich zmysłu dotyku. Pamiętajcie tylko, żeby nie malować bezpośrednio po drzewach i nie niszczyć ich.
Zagrajcie w grę „Ogród” w EkoEksperymentarium). Podczas gry dzieci będą miały okazję zdobyć przepis na kule nasienne, które możecie wspólnie wykonać w klasie. Po wykonaniu kuli nasiennej rozrzućcie je po terenie zielonym wokół szkoły, aby przyczynić się do zazielenienia otoczenia.
Jeśli pogoda nie sprzyja spacerom, możecie zorganizować zajęcia artystyczne w klasie. W Pierwszy Dzień Wiosny przygotujcie baner WITAJ WIOSNO z zebranymi przez Was liśćmi i kawałkami kory używając do tego naturalnych barwników (np.: z buraka). Wykorzystajcie resztki materiałów (bibuły lub kolorowego papieru) do stworzenia trójwymiarowch kwiatów. Następnie udekorujcie nimi okno sali lekcyjnej, aby wprowadzić wiosenny nastrój do wnętrza.
Pamiętajcie, że celem tych aktywności jest nie tylko spędzenie czasu na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci oraz kształtowanie ich ekologicznej świadomości. Życzymy udanej zabawy i owocnych doświadczeń w odkrywaniu uroków Pierwszego Dnia Wiosny!
EkoEksperymentarium dla dzieci to platforma z grami edukacyjnymi dotyczącymi ekologii, które pozwalają dzieciom uczyć się przez zabawę. Możesz wykorzystać EkoEksperymentarium do rozmowy o różnych aspektach troski o środowisko. Realizowanie podstawy programowej w zakresie edukacji środowiskowej jeszcze nigdy nie było tak proste! Mieszkańcy wirtualnego domu pokażą dzieciom jak dbać o Planetę na co dzień.
Baza wiedzy i pomysłów na ekoedukację
Gamifikacja w edukacji
Jak zaangażować uczniów w prowadzone zajęcia? Nastolatkowie zaznajomieni z najnowszymi osiągnięciami techniki, ze smartfonami przyrośniętymi do dłoni to chyba najtrudniejsza do animacji grupa. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne metody edukacyjne - gamifikacja i grywalizacja.
Jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych?
W obliczu coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych i poruszania tego problemu w przestrzeni publicznej, dzieci zaczynają zadawać nam pytania dotyczące losów planety i oczekują wyjaśnień. Oto kilka pomysłów na to, jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych.
Dzień Ziemi na co dzień – nie tylko od święta!
Dzień Ziemi to świetna okazja do rozmów o klimacie. Warto wykorzystać ten szczególny dzień do pomyślenia o planecie i o tym co każdy z nas może dla niej zrobić, zmieniając swoje nawyki na eko.
Pierwszy dzień wiosny – 5 kreatywnych pomysłów na ekologiczne zajęcia!
Pierwszy Dzień Wiosny to doskonały moment, aby wraz z dziećmi odkrywać uroki przyrody. Niestety tradycyjne topienie lub palenie marzanny to niekoniecznie zwyczaj sprzyjający środowisku. Poznaj 5 ekologicznych sposobów obchodzenia 21 marca!
Zbieramy dla was najciekawsze ekoporady, wskazówki, jak być eko, jak rozmawiać o ekologii z dziećmi i jak je tym tematem zaciekawić. Sprawdźcie!
Stwórzmy coś wspólnie!
Agnieszka Čelik
Korzystasz z naszych narzędzi do ekoedukacji i masz pytania? Chcesz podzielić się wiedzą i spostrzeżeniami lub masz pomysł na ciekawą współpracę związaną z naszymi projektami edukacyjnymi? Poznajmy się i porozmawiajmy!